نظام آموزشی کشور سوئد

 

در کشور سوئد تحصیلات پیش دانشگاهی به صورت رسمی‌ از ۷ سالگی شروع شده و تا ۱۹ سالگی ادامه دارد. مدت تحصیل در دبیرستان ۳ سال بوده و پس از آن دانش آموزان در صورت علاقمند بودن به تحصیل دانشگاهی وارد دانشگاه‌های سوئد میشوند. تحصیل در مقطع لیسانس عموما ۳ ساله بوده، هر سال تحصیلی‌ به دو ترم و هر ترم به دو نیم ترم تقسیم شده است. ترم اول که ترم پاییز خوانده میشود از ماه سپتامبر شروع میشود تا پایان دسامبر و اوایل ژانویه ادامه دارد و پس از گذراندن تعطیلات سال نو میلادی، دانشجویان تحصیل در ترم ۲ را شروع میکنند.ترم ۲ که ترم بهار نامیده شده از اواخر ماه ژانویه شروع میشود و تا ماه ژوئن ادامه پیدا می‌کند .  

دانشجویان سوئدی میتوانند قبل از شروع به تحصیل در مقطع لیسانس درخواست تحصیل کارشناسی ارشد پیوسته بکنند، در این حالت تحصیلات تکمیلی در مقطعی فوق لیسانس به صورت پیوسته با لیسانس ادامه پیدا می‌کند. برای دانشجویان خارجی‌ هم تحصیل در مقطعی لیسانس عموما ۳ ساله بوده و تحصیل در مقطعی فوق لیسانس ۱ ساله و یا ۲ ساله میتواند باشد که این مدت تحصیل به رشتهٔ تحصیلی‌ دانشجویان، علاقهٔ ایشان و دانشگاه مورد نظر متغیر می‌باشد. هر سال تحصیلی‌ ۶۰ واحد درسی‌ دارد که با تقسیم بین نیم ترمها، در هر نیم ترم، دانشجویان می‌بایست ۱۵ واحد درسی‌ را سپری بکنند. 

تحصیل در مقطعی دکترا بسته به رشتهٔ تحصیلی‌ ۳ تا ۵ سال به طول می‌‌انجامد که اکثر رشته‌ها ۴ ساله می‌باشد که تحصیل در این مقطع تلفیقی از تحصیل آکادمیک و تحقیق می‌باشد. 

 لینک این مطلب در وبسایت رسمی‌ ما

فرم ارزشیابی جهت تماس ما با شما

/ 0 نظر / 114 بازدید