رتبه دوم دانشگاه‌های سوئد در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان

نظام آموزشی دانشگاه‌های سوئد به عنوان دومین سیستم برتر در آخرین رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اعلام شد. در این رتبه بندی که در تاریخ ۸ ماه می ۲۰۱۳ توسط سازمان یونیورسیتات ۲۱ انجام شد، کشور سوئد پس از آمریکا دومین نظام برتر آموزشی شناخته شد.

این رتبه بندی بر اساس ۴ مؤلفه زیر می‌باشد؛

-منابع؛ یکی‌ از اصلی‌‌ترین مؤلفه‌های بررسی نظام‌های آموزشی، میزان تخصیص منابع به مراکز آموزش عالی می‌باشد. این منابع میتوانند دولتی یا غیر دولتی باشند. یکی‌ از معیار‌های بررسی این بخش میزان سهم مراکز آموزش عال از تولید ناخالص داخلی‌ است. همچنین میزان سرانه منابع آموزشی برای هر دانشجو نیز یکی‌ دیگر از معیار‌های اندازه گیری این مؤلفه می‌باشد.  

-محیط آموزشی؛ این که تا چه میزان منابع تخصیص یافته به شکل درست و کارا به مراکز آموزش عالی‌ تخصیص یافته اند. 

-ارتباطات؛ چگونگی‌ ارتباط دانشگاه‌ها با جوامع و چگونگی‌ ارتباط دانشگاه‌ها با سایر مرکز آموزشی و تحقیقاتی‌ بین المللی. یک نظام آموزشی با ارتباطات بالا سیستمی‌ است که دو تاثیر مثبت در نظام آموزشی ایجاد کند؛ بیانگر کیفیت تدریس و پژوهش و نمایان کنند قدرت جذب اکتشافات و ایده‌های جدید باشد. 

-خروجی؛  تا چه میزان خروجی دانشگاه‌ها نیروی کار تحصیل کرده منطبق با نیاز بازار کار ارائه میدهد، فرصت‌های تحصیلی‌ که دانشگاه‌ها به شهروندان کشور خود بر اساس علائق و فنون مورد نیاز ارائه میدهند. برای محاسبه این مؤلفه، میزان خروجی پروژه‌های تحقیقاتی‌ و تاثیر آنها ، خروجی دانشجویان، تعداد دانشگاه‌های مطرح و میزان اشتغال فارغ التحصیلان محاسبه میشوند.  

یونیورسیتات ۲۱ مرکزی است که بر اساس شبکه بین‌المللی دانشگاه‌ها شکل گرفته است. در این شبکه دانشگاه‌هایی‌ از کشور‌های استرالیا، کانادا، شیلی، چین ، هنگ کنگ ، هند، ایرلند، ژاپن، نیوزلند، سنگاپور، کره جنوبی، سوئد، هلند، انگلیس و ایالات متحده آمریکا حضور دارند. 

ده کشور نخست این رتبه بندی عبارتند از ایالات متحده آمریکا، سوئد، سوئیس، کانادا، دانمارک، فنلاند، هلند، استرالیا، سنگاپور و انگلیس میباشند. همچنین در این رتبه بندی، ایران به عنوان چهل و هشتمین نظام آموزشی دنیا از بین ۵۳ کشور مورد بررسی قرار دارد. 

 

منابع؛

-دلوکال سوئد 

-سایت رسمی‌ یونیورسیتات ۲۱

فرم ارزشیابی ما را تکمیل فرمائید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

صفحهٔ نخست وبسایت رسمی‌ ما 

/ 0 نظر / 123 بازدید